Symbol Slovanského kulturního institutu

 

Význam loga Slovanského kulturního institutu

 

    Lípa je náš národní strom. Ale medonosná lípa práce a odměny se týká všech Slovanů. Jejích čtrnáct srdčitých listů představuje čtrnáct slovanských národů, čtrnáct sourozenců.

    Barvy bílá a červená leží na slovanských zástavách odedávna. Hluboko před vznikem současné polské státní vlajky vlály barvy červená a bílá na tvrzích i hradech českých pánů a na českých domech v revolučním roce 1848. Proto se také naším logem vine bílo-červená stuha.

    Blankytně modrá jsou nebesa při pohledu vzhůru. Modrá barva vyjadřuje cestu k duchovním obzorům, které může zprostředkovat náboženské cítění, kulturní a umělecká činnost a činnost, co probouzí zájem o sebepoznání i o poznání druhých.

    Otevřená kniha značí, že Slovanský kulturní institut je sdružení osvětové. Pořádání pravidelných přednášek, poznávacích vlasteneckých výletů, vydávání autorských knih, sborníkové dokumentární literatury a pravidelné vycházení čtvrtletníku Slovan, to vše je práce, která stojí za naší otevřenou knihou.

    Práce, která se snaží vypěstovat úrodu, zúrodňovat kulturně-společenské pole slovanské vzájemnosti. A zažitým symbolem úrody je krásný obilný klas.