40 let ode dne, kdy zemřela Hana Benešová

02.12.2014 08:35

Hana Benešová (rozená Anna Vlčková; 16. července 1885, Domaslavice, okres Teplice – 2. prosince 1974, Praha).

 

Seznámení s Edvardem Benešem

    Se svým budoucím manželem se Anna Vlčková seznámila prostřednictvím přátel v Paříži. Společně tam navštěvovali přednášky francouzštiny, historie a literatury na Sorbonně. Po zasnoubení v květnu 1906 si Anna změnila jméno na Hana, protože jméno Anna prý Benešovi připomínala zklamanou lásku z mládí. Svatba proběhla na podzim 1909.

    Hana Benešová byla svému manželovi oporou, starala se mu o domácnost a také plnila úlohu jakési sekretářky. Během první světové války se oba manželé zapojili do odboje a po odchodu Beneše do exilu strávila Benešová jedenáct měsíců ve vězení. Neviděli se tři roky. Znovu se setkali až na začátku roku 1919.

    Benešovi se v té době museli smířit s tím, že zřejmě nikdy nebudou mít děti. Jediné těhotenství paní Hany skončilo potratem.

První republika

    Během první republiky vstoupila do povědomí jako vzdělaná a okouzlující manželka ministra zahraničí. Během druhé světové války pracovala pro Červený kříž a po roce 1945 se stala předsedkyní jeho československé pobočky. Vzhledem k špatnému psychickému stavu paní Masarykové to byla až Hana Benešová, kdo vytvořil představu o československé první dámě.Hana a Edvard Benešovi

V ústraní

    Do komunistického puče v únoru 1948 prožívá první dáma nejlepší roky. Paní Benešovou národ miluje a uznává ji. Předúnorový vývoj stojí Beneše mnoho sil, které odnáší zdravotně. Abdikuje v červnu a v září 1948 umírá. Čeká ji ještě 26 let v osamění. Umírá 2.12.1974 v bytě na Loretánském náměstí, kde byla neustále pod dohledem tajné státní bezpečnosti. Po smrti manžela, kdy se stáhla do ústraní, ji ještě dlouhá léta lidé poznávali v tramvaji a na důkaz úcty povstali.

    Informaci o její smrti přinesly komunistické noviny až několik dní po jejím pohřbu. Byla pochována spolu se svým manželem v hrobce v areálu vily v Sezimově Ústí. V závěti odkázala vilu svou a svého manžela táborskému muzeu s tím, že tam má být vybudovaný Benešův památník. Komunisté tak neučinili, vilu používala vláda (a dodnes používá). V těsné blízkosti vily vznikl Památník Edvarda Beneše v roce 2000 (provozuje Husitské muzeum v Táboře).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj:cs.wikipedia.org