Americké vojsko se projde Českou republikou

19.03.2015 19:59

Autor: Mgr. Patrick Ungermann

 

    Kdy přesně? Naše i americká vláda to ví. My ovládaní to teprve zjišťujeme. Kolona těžkých obrněnců by naše „státovky“ měla hmoždit snad 29. března, v den, kdy má žena oslaví narozeniny.

    Co přítomnost cizího vojska v mé vlasti znamená? Jde o vojenské, ne úplně běžné cvičení? Jde o to, nahnat z České kotliny strach Rusům? Nebo jde o to, manifestovat něco úplně jiného? Že se Evropská unie bez amerických vojáků neobejde? Že je EU protektorovanou državou? Že mohou zelené americké mašiny jezdit všude, odkud je lidé nevyženou? Že není špatné prozkoumat terén u nás, v jakémsi budoucím předpolí? Příliš mnoho otázek bez zřetelné a podrobné odpovědi.

    Na serveru Eurozprávy k danému tématu Lukáš Kňazovický píše: „Českem za čtrnáct dní projede vojenská kolona americké armády. Bude čítat celkem 516 vojáků a 118 vozidel, z toho většina těžkých typu Stryker. Američané pojedou napříč Českem třemi trasami a třikrát v Česku přenocují.

    To se ale mnohým nelíbí a řada občanů proto vyrazí demonstrovat do ulic. Protest, který pořádá pražská organizace Komunistické strany Čech a Moravy za podpory protiválečných a mírových hnutí, se uskuteční v sobotu 28. března 2015 od 15 hodin před budovou Velvyslanectví USA v ulici Tržiště v Praze 1 na Malé Straně.

    Jak už dříve ukázal průzkum společnosti Sanep, jednoznačná většina domácí populace se necítí být ohrožená Ruskou federací a odmítá vojska Spojených států amerických na území České republiky. S případnou účastí České republiky na vojenské evropské operaci USA Atlantic Resolve (v překladu Atlantické odhodlání), zaměřené na podporu amerických spojenců před možnou ruskou hrozbou, nesouhlasí v souhrnu 58,4% dotázaných.

    Proti americkým vojákům v ČR vznikla petice s výzvou: "Nechceme žádné americké vojáky na území České republiky! Nenecháme se Spojenými státy zatáhnout do III. světové války! Nepustíme je do naší republiky! Měli jsme na našem území Ruskou armádu 20 let a již nikdy více cizí vojska!" S textem této petice vyjádřilo v souhrnu souhlas 58,5% dotázaných obyvatel České republiky. Petice za dva týdny svého fungování nasbírala už témět 12 tisíc podpisů.

    ... ,Snaha posílit napětí a konfrontaci mezi EU a Ruskem nepomůže nikomu jinému než právě USA. Jakákoli demonstrace síly, která nutně vyvolá reakci druhé strany, jen zhoršuje již tak napjatou situaci a zatíží budoucí vztahy na řadu let. Vztahy mezi Západem a Ruskem jsou dnes nejhorší v novodobých dějinách. Kvůli americké snaze co nejvíc oddálit moment, kdy USA přestanou být hegemonem světové politiky, jsme se všichni dostali do situace, jejíž řešení bude velmi složité, a obávám se, že i velmi zdlouhavé,’ podotkl poslanec (KSČM) a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Alexander Černý. ...”

    Zpráva se kryje s jinou novinkou podobného vyznění: “Česko se chystá na zatmění Slunce”. Připomeňme si v ponižujícím období, kdy u nás už jedenáct let postrádáme českou státnost, slova moudrého Římana Lucia Annaea Senecy: “Za nocí nejtemnějších na slunce pamatuj.”

    Média zmnohonásobují hlas, že nemáme mít rádi Rusko teď, kdy jeho vojenské síly působí k podpoře ruských zájmů v zahraničí. Jak máme mít potom rádi Evropskou unii a samotnou vládu naší země, která umožňuje americkým vojenským silám mít v EU své velitelství a u más mít kolonu amerických vojáků s těžkými zbraněmi?

    Jestli má mezi Ruskou federací a Ukrajinou ležet mezinárodně uznávaná hranice, má mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými ležet mezinárodně uznaný Atlantický oceán.