Broumovsko soustředilo hravé fyzikální zákony

04.07.2014 10:27

Autor: Mgr. Patrick Ungermann

    Pět minut chůze od vlakového nádraží v Broumově stojí textilní závod Veba. Když jsem byl před čtvrt stoletím uvnitř na exkurzi, zapracovávaly se tu malé Vietnamečky u hlučných stavů, navazovaly nitě a snažily se překřičet rachot strojní práce.

    Dnes stojí ve „vebácké“ kantýně sochy černých Afričanů přioděné brokátem, který Veba pro bohaté Afričany tká a šije. Podnik je o dost tišší. Některé spřádací haly by zely prázdnotou, kdyby nehostily ojedinělou výstavu pro celou, a já myslím, že pro každou rodinu.

    Výstava, otevřená do února 2015, je rozlehlá přes čtyři kilometry čtvereční. Spotřebovalo se na ni kolem dvou kilometrů plátna. To ale není nic hlavního. Petr Nikl navrhl její uspořádání a zbytek dovršil projekt Orbic Pictus play Jiřího a Radany Waldových.

    Ve tmavém prostoru svítí zvláštní kuličkovaná, duhovky házíte do křivulí a ony po čase někam spadnou, do jednoho z mnoha plátěných měšců. Tančíte ve víru barev, které vám souputník za reflektory namíchá. U fontány blaženosti lijete vodu do zázračných pohárů. Jeden nikdy nepřeteče, další nikdy nedoteče. Hledíte do optického hranolu a rozjařené dítě, co věc sleduje z druhé strany, žasne, kolik je tam k vidění tatínků. Vy ale vidíte své stonásobné dítě a myslíte, že tohle je vesmírná úplnost lásky. Ve světlém prostoru rozhýbáte vzducholoď, uvědomíte si sílu renesančního objevu kamery obskury, šlapete na šicím stroji a rozpohybovanou pastelkou kreslíte kardiograf. Strefujete se do zvukomalby kouzelného xilofonu ze železných trubek. To zdaleka není všecko a není úkolem článku vám všechno vyzradit.

    A nikde žádné kiber-šidítko. Představivost vám lechtají čistě fyzikální zákony a hrátky.

Dobře, zaplatíte si stopadesátikorunový lístek a dětský za sto peněz, ale vstupenky vás postrčí do světa rukodělné a vlastnoruční zábavy. Není tady omezený robot, co by hru za vás odehrál. To musíte vy sami. Stanou se z vás činorodí lidé, hraví spolutvůrci, což zní hrdě!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fotografie staženy z portálu www.superrodina.cz