Buď lepší, nebo žádné sankce

19.08.2014 06:45

Autor: Mgr.Patrick Ungermann

    Prezidentská standarta, ať už pod ní hospodaří kdokoli, nosí moudrou větu: „Pravda vítězí“. Je to zlomek původního naprosto moudrého nápisu: „Boží pravda vítězí“. Pravda platí. Platí pořád a pro všechny. Proto je lehce zobecnitelná a každý si ji na sebe bezchybně vztáhne. Vasil i Kevin, chudý syn nemohoucích i majetná dcera vlivných.

    Pojďme si říct jednu pravdu o sankcích. Hospodářské sankce proti Rusku jsou akcí Washington-bruselskou. Jejich důvod se vysvětluje následovně: Rusko přepadlo a anektovalo poloostrov Krym. Rusko posílalo zbraně a žoldnéře na východní Ukrajinu, kde se tam žijící Rusové postavili nové kyjevské vládě. To dělá z Ruska dvojnásobného viníka a vina se trestá. Zobecněno do tvaru pravdy lze povědět: Když někoho napadneš a uloupíš mu část země, anebo pošleš vojenskou podporu jedné ze dvou stran v občanské válce, propadl´s sankcím.

    V březnu 1999 napadly Spojené státy americké a Evropská unie Jugoslávii, aby pomohly albánským bojůvkám uloupit dvě srbské země, Kosovo a Metohii. Albánské ozbrojence z UČK vedly rok předtím Spojené státy jako teroristickou skupinu. Ke změně názoru prý nepřivedla Washington možnost postavit si v Kosmetu pevnost pro 70 000 amerických bojovníků. Prý šlo jen o to zabránit Slobodanu Miloševičovi v odsunu kosovských Albánců. Miloševič zemřel za záhadných okolností v nizozemském Haagu a žádná ze srbských vlád nehodlá Albánce vystěhovat. Proč tedy nesmí uloupené území přijít Srbsku do rukou? Víme, že lidé z UČK plnili pytle hlavami srbských policistů a posílali si je pro pobavení, mučili v koncentračních táborech Srby i Albánce, upalovali děti i znásilněné ženy, a tak podobně. Bombardéry z USA-EU způsobily několikatisícové ztráty na civilním obyvatelstvu v Jugoslávii při nasazení nedovolených kazetových bomb, a tak se dopustily těžkých zločinů proti lidskosti, jmenovitě proti právu na život.

    Národnostní nepokoje na východě Ukrajiny na jaře a v létě 2014 se odehrály jako pokračování krvavého zimního převratu, který miliardami dolarů sponzorovaly Spojené státy americké. USA, Polsko a Pobaltské země poslaly převratovým silám své vyzbrojené žoldnéře. Shrnuto, podtrženo, Spojené státy s Evropskou unií se v nové době po zhroucení bipolarity dopouštějí toho samého, co Rusové.

    Česká republika, pokud chce stát v pravdě, má dvě možnosti. 1. Uvalit sankce na USA. Vystoupit z Evropské unie, která se rovněž provinila, a přijmout sankce proti Evropské unii. 2. Neudělat nic z výše řečeného, pak ale odvolat hospodářské sankce proti Rusku a tvářit se, že se „nic nestalo“, tak jako se „nic nestalo“ od března 1999. Z hospodářského hlediska je pochopitelné, že zvolíme druhý bod.

    Jenže lidé, které u nás necháváme rozhodovat a říkáme jim vůdcové politických stran, zvolili úplně jiné řešení. Částečně dobrovolně, částečně donucení zahraničím poručili hospodářské sankce jen proti Rusku. Uchýlili se od pravdy, promarňují nám miliardy peněz a pracovní místa. Měli bychom je polepšit.