Filmová zpracování atentátu na Heydricha obsahují řadu nepřesností

27.05.2015 17:27
Rekonstrukce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v pražské Libni - Foto:  ČTK

Rekonstrukce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v pražské LibniFoto:  ČTK

 

    Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha patří mezi nejvýznamnější události novodobých československých dějin. A tak nemohl uniknout ani pozornosti filmařů, a to i zahraničních.

    Ztvárnění filmařsky atraktivního tématu se ujali v roce 1975 Američané. Film Operace Daybreak se natáčel v bývalém Československu včetně prahy, přesto je v něm řada nepřesností. 

    „Pochybení je tam skutečně celá řada. V rámci zjednodušení děje vysadili Gabčíka s Kubišem společně s Karlem Čurdou, který později parašutisty zradil, což je v naprostém rozporu se skutečností,“ vysvětluje historik Jiří Rajlich. 

    Na výsledku se možná podepsal i fakt, že Operaci Daybreak natáčel bondovský režisér Lewis Gilbert, takže o poznání více podléhá pravidlům akčního žánru. 

 

    V menších úlohách si v něm zahráli i čeští herci, mimo jiné Josef Abrhám, Vítězslav Jandák či Jiří Krampol. „Jedné z hlavních rolí se zhostil Martin Shaw, představitel Raye Doyla ze známého seriálu Profesionálové,“ připomněl Rajlich. 

    Za mnohem zdařilejší filmové zpracování událostí z května 1942 považuje historik československý film Atentát. 

    „Jiří Sequens se snažil co nejvíce přiblížit tehdejšímu stupni poznání problematiky atentátu na Heydricha. Filmařsky velice působivě vylíčil tíživou protektorátní atmosféru, pomohlo mu k tomu také to, že pražské reálie se příliš nezměnily. Natáčel ani ne 20 let po skončení druhé světové války, autenticitě dodalo i to, že film je černobílý,“ říká Jiří Rajlich. 

    I přes skvělé herecké výkony a ponurou atmosféru není z pohledu historika snímek Jiřího Sequense bez chybičky. 

Je tam velice problematická pasáž podílu šéfa Abwehru admirála Canarise na možném spojení s britskou tajnou službou a nikdy se nepodařilo prokázat nic podobného,“ poukázal historik. 

    Už v době druhé světové války byl atentát na Reinharda Heydricha zpracován britskými filmaři, a to dokonce dvakrát jako hraný dokument. Sloužil ovšem spíš pro účely válečné propagandy. 

    Celovečerních filmů na téma československý odboj během druhé světové války se v zahraničí moc nenatočilo. Operace Daybreak je tak spíš výjimkou. Tou další je pak možná film Srdce v zajetí o válečných osudech stíhače Josefa Brykse.