Historická budova Národního muzea bude opatřena pamětní deskou

24.08.2015 23:49

    V srpnu roku 1968 byla na Václavském náměstí slyšet střelba. Terčem pro zbraně vojáků Varšavské smlouvy se stalo Národní muzeum. Proč vůbec na budovu stříleli, není dodnes jasné. Celou nešťastnou událost si chce Národní muzeum připomenout pamětní deskou.

Vizualizace. Vizualizace rekonstrukce průčelí Historické budovy Národního muzea s pamětní deskou. Zdroj: Národní muzeum

    Vizualizace rekonstrukce průčelí Historické budovy Národního muzea s pamětní deskou. Zdroj: Národní muzeum, Autoři vizualizace: Zdeněk Žilka a Jiří Gregor.

    Na fasádě Historické budovy Národního muzea zůstanou i po její generální rekonstrukci stopy po střelách, které před 47 lety, při střelbě na tuto dominantu Václavského náměstí, vznikly. Těžké škody tehdy utrpěla nejen fasáda, ale i omítky, reliéfy, sochařská výzdoba,  interiér budovy a některé expozice. Proč ke střelbě došlo, se dodnes spekuluje. Vojáci si prý nejspíš spletli muzeum s Hlavním nádražím, nebo zareagovali na domnělou střelbu z okna. Skutečnou příčinu asi nikdy nikdo nezjistí. Zpráva ČTK z osudného 21. srpna uvádí: „Lidé se marně ptali vojáků z tanku na křižovatce Václavského náměstí s Opletalovou ulicí, proč to dělají.

Fotografie. Socha poškozená střelbou v roce 1968. Zdroj: Národní muzeum

 

    Těžká devastace fasády si vynutila v letech 1970–1972 její generální opravu.  Plomby však nebyly udělány příliš citlivě a ve starém ztmavlém hořickém pískovci zůstávají dodnes patrné. Dva poničené sloupy v průčelí budovy budou zachovány jako upomínka dramatických událostí, stejně jako pamětní deska.

    Už před nějakým časem byla vyzvána veřejnost, aby o nápise na pamětní desce diskutovala. V muzeu se sešlo velké množství návrhů. Konečné znění textu se nechalo některými návrhy inspirovat:

    Průčelí Národního muzea bylo rozstříleno v dopoledních hodinách 21. srpna 1968 po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Patří k hlavním symbolům zmařeného pražského jara a snah o demokratizaci československé společnosti v roce 1968.

    Národní muzeum rovněž plánuje po dokončení rekonstrukce umístit před muzejní budovu multimediální informační panel, který obyvatelům i návštěvníkům Prahy tuto historickou událost přiblíží. Událostem roku 1968 bude věnována i část nových expozic uvnitř Historické budovy Národního muzea.