Kaddáfí to řekl jasně

23.02.2015 08:30

Autor: Mgr. Patrick Ungermann

 

    Když ještě jezdily zahraniční návštěvy za libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, slýchaly v Kaddáfího beduínském stanu vážné varování: Jestliže mě odstraníte, povstane celá severní Afrika. Totéž by mohl o své sféře vlivu povědět i Saddám Husajn a nakonec i Bašár al-Asad. Když Spojené státy americké a jejich souputníci hráli s těmito autoritativními sultány hru na výhodné války a výhodný mír, hru na obchod se surovinami a na prodej zbraní, málokdo přičítal prorockou vážnost slovům Muammarra Kaddáfího. Škoda.

    Škoda milionu padlých iráčanů v důsledku dvou válek proti takzvanému Saddámovu Iráku. A nakonec škoda padlých v Libyi kvůli anglo-americko-francouzské válce s Kaddáfím. Smrt dvou autoritativních sultánů a izolace sultána syrského nevedla k legislativě, které na západě říkají zastupitelská demokracie. O dva uprázdněné a jeden hroutící se trůn se v občanské válce rvou síly, kterým občanští demokraté sice nerozumí, zato jim rozumí domorodé válčící kmeny, klany a sympatizující nebo oponující skupiny.

    Pomalu se dovtipujeme, že rozpínavému Chalífátu mohli úspěšně čelit právě Husajn, Asad a Kaddáfí, tři místní tvrdí vládci. To, prosím, neznamená, že bych Arabům a jiným národům ve zmíněných državách přál krutovládu. Nakonec, není pro místní obyvatele důležité to, co jim přeji já nebo mocný vojenský spolek z USA a Evropy. Poznání toho, jak se cítí, a jak by se chtěli cítit lidé v zemích zmítaných válkou a terorem, musíme nechat na těchto lidech. To je moudrost vztahů bez násilí.

    Nám se při obou válkách v Perském zálivu i v Afghánistánu tvrdilo, že NATO vyváží s válkou v jednom balíčku také pokoj občanského soužití. Až po letech vyšlo najevo, že američtí vojáci z námořní pěchoty náhodným výběrem stříleli pokojné civilisty, aby vyděšení vesničané přiznali partyzány. Se zpožděním deseti let víme, že skupina z US troops vystřílela početnou iráckou rodinu jen proto, aby ti hoši se zbraněmi znásilnili dívku, kterou pro jistotu rovněž zastřelili a dům spálili. A proč US troops vystříleli afghánskou svatbu? Prý, že tam bylo moc lidí na jednom místě. A v jakých děrách drželi sta zajatců! A kde všude stavěly Spojené státy dceřiné koncentrační tábory, navlas podobné tomu na Guantánamu! A proč v těch táborech třeba deset let koncentrují a mučí lidi, kterým se nedaří žádnou vinu dokázat? Zlo působí obapolně, zrcadlově převráceně. Není pochyb o tom, co za hrdlořezy si pěstuje Islámský stát. Není ovšem náhoda, že popravovaní klečí v oranžových kombinézách. V těch se klečí i v amerických koncentračních táborech s povolením mučit lidi.

Jezero v libyjské poušti

    Pomalu se dovtipujeme, že ke střetu civilizací nevedou univerzitní teorie, ale praktická firemní globalizace. A, dá Bůh, nám začne být jasné, že most mezi civilizacemi nepostaví projektové zlaťáky a projektová poptávka po pracovních silách. Most zklenou laskaví vnímaví jednotlivci na poli ducha a kultury. Přikázat lásku a nepotázat se se zlou, není možné. Naproti tomu zakusit a rozhodnout se šířit lásku je možné všude a za všech okolností.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj obrázku: https://farm8.staticflickr.com/7020/6755957909_024f0ca390.jpg