Na počest zemřelých vojáků se rozezní sirény a zvony

09.07.2014 21:40

    Zítra v pravé poledne se na tři minuty rozezní sirény a zvony po celé České republice. Vláda dnes na svém zasedání rozhodla, že takto symbolicky uctí památku čtyř vojáků, kteří včera zahynuli v Afghánistánu. Prezident Miloš Zeman jim udělí medaile.

    V usnesení vláda nařizuje, aby se ve čtvrtek 10. července 2014 ve 12:00 hodin po dobu 3 minut na celém území České republiky rozezněly sirény. Rovněž doporučuje, aby se ve stejnou dobu rozezněly zvony, a lidé tak měli možnost připomenout si památku českých vojáků, kteří zahynuli při plnění bojových povinností v rámci mezinárodní bezpečnostní operace pod vedením NATO v Afghánistánu.

    „Jsem potěšen, že vláda je v tomto zajedno. Beru to jako vyjádření úcty nejen těm, kteří zemřeli daleko od domova, ale i vojákům, kteří každodenně nastupují do služby ať v České republice či v zahraničí,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický.

    Kabinet, který na začátku jednání uctil padlé minutou ticha, v usnesení rovněž vyjádřil hlubokou soustrast rodinám a pozůstalým.

    Prezident republiky Miloš Zeman chce padlé vojáky ocenit medailemi Za hrdinství, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání se slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Ten pozůstalým vyslovil upřímnou soustrast za sebe i svou zemi.

    K incidentu, při němž na místě zemřeli čtyři čeští vojáci a jeden byl těžce zraněn, došlo v úterý 8. července 2014 v 5.15 středoevropského času. Sebevražedný atentátník se odpálil v davu lidí, mezi nimiž byli i příslušníci AČR, kteří zde prováděli standardní patrolu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

převzato z: https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/na-pocest-zemrelych-vojaku-se-rozezni-sireny-a-zvony-100181/