Novosvětská zpět v Novém světě

18.11.2014 20:55

Jedna z nejznámějších symfonií světa, Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“ českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka, se vrátila do New Yorku, na místo svého zrození. Originální rukopis partitury, který je dnes přísně střeženým sbírkovým předmětem českého Národního muzea, je od 17. do 21. listopadu slavnostně vystaven v České národní budově na Manhattanu. Partitura, která vznikla na americké půdě, po návratu Dvořáka zpět do své vlasti následně nikdy neopustila území českého státu.

Dvě významné české kulturní instituce Národní muzeum a Česká filharmonie spojily své síly, aby symbolicky vrátily Novosvětskou na místo jejího vzniku. Originální rukopis přivezla do Spojených států oficiální delegace České republiky, vedená předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a ministrem kultury Danielem Hermanem.

Vystavení unikátní partitury společně s koncertním turné, symbolizují mimořádný dar české vlády a lidu u příležitosti 25. výročí pádu železné opony, znovunabytí svobody a demokracie v Českých zemích, výraz díkuvzdání a symbol transatlantické kulturní vazby.

Na místě světové premiéry, v jedné z nejslavnějších koncertních síní světa v Carnegie Hall, zazní tóny Novosvětské symfonie v podání České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka, který při této příležitosti převezme prestižní Cenu Antonína Dvořáka. Jedná se o mimořádné ocenění za propagaci české hudby, udělované festivalem Dvořákova Praha. Turné 11 koncertů České filharmonie proběhne od 2. do 19. listopadu 2014 nejen v NYC ale také v hlavním městě Washington D.C.