Plzeň se stala Evropským hlavním městem kultury, program otevřela Symfonie zvonů

17.01.2015 21:54

    Na plzeňském Náměstí republiky se rozezněly zvony. Oficiálně tak začal projekt Evropské hlavní město kultury 2015. Velkolepou show sledovaly tisíce lidí. Do centra města přišly lidé ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři řeky protékající Plzní. Součástí představení byl i takzvaný videomapping - obrazy promítané na katedrálu a budovy kolem náměstí.

    Nové zvony jsou čtyři - Bartoloměj, Hroznata, Jan Nepomucký a Marie. Na věži chrámu jsou spolu s původním zvonem Prokopem. 

    Hlas všech pěti mohli lidé slyšet v 18 hodin, když je symbolicky rozezněl švýcarský provazochodec David Dimitry. Akrobat přešel nad hlavami lidí celé     náměstí ve výšce 20 až 60 metrů, z věže františkánského kláštera až na ochoz věže katedrály. 
 

    David Dimitri je mezinárodně uznávaný akrobat a nabídku na účinkování v Plzni přijal s radostí. 

„Vnímám to tak, že pouze přidám této velkolepé další odstín, další barvu. Rozhodně bych nerad nějak zastínil další události, které se budou na náměstí odehrávat. Aniž bych to totiž chtěl, přechod na laně na sebe většinou strhává veškerou pozornost. Tady bych měl zapadnout do celého programu. Chůzi ve výšce si vždycky užívám, ale nejdůležitější je pro mě pokaždé sblížení s místními lidmi,“ řekl.

    Součástí programu Symfonie zvonů byl i dosud největší videomapping v České republice. Autory obrovské projekce na katedrálu a okolní domy jsou umělci a programátoři z dílny 3dsense v čele s Janem Hrdličkou. Projekce se po 19. hodině bude opakovat ve smyčkách.

    Právě proto, že se všichni lidé na náměstí nemohli vejít, bylo v sadovém okruhu kolem historického jádra pět velkoplošných projekcí. 

„Když budete sedět na fotbalovém stadionu, tak uvidíte, jak tam běhá dvacet lidí. Ale když se na to podíváte doma, tak můžete vidět třeba to, jak se fotbalista potí nebo jak si odplivne na trávu,“ vysvětluje Petr Forman.  

    Zároveň se na náměstí odehrávala velká show, do které se zapojilo přes 150 českých i zahraničních umělců. Detaily organizátoři do poslední chvíle tajili. 

    Po skončení Symfonie zvonů, v půl sedmé večer, začala další část slavnostního zahájení - Otevřená Plzeň. Speciální program a prodlouženou otevírací dobu přislíbily desítky klubů, restaurací, galerií, muzeí, knihoven a kulturních sálů. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Převzato z webových stránek Českého rozhlasu.