Podumejte – porovnejte

01.09.2015 08:59

Autor: Mgr. Patrick Ungermann

 

    Veliká stavba, těžké kanalizační trubky v betonovém úkrytu a až potom silnice a chodník. – To je plánované hospodářství. Spousta stavbiček, výkop pro každý kabel zvlášť, desetkrát rozrýpaná a po jedenácté sešitá vozovka. – To je plánovaný kolotoč peněz.

    Sady a moštárny v ovocnářském kraji. Drobné cementárny pod vápencovou horou. Pískovny v rovinatém poříčí a půjčovna lodí tam, kde se písek dotěžil. – To je dýchající stát. Secí stroje s laserovou přesností v ceně větších pražských vil. Jejich drahá výroba nese zisk jen tam, odkud se vyvážejí do celého světa. Jakmile se supermašina potentočkuje, zůstane neopravitelná. Počítačový panel jí vymění servisák ze třetího zahraničí. – To je ekonomické poddanství.

    Nezdravá práškovací letadla s DDT kroužila nejen nad táborem míru, ale i nad americkými úspěchy. Tenkrát si nezdolní zahrádkáři pěstovali přílohy, aby se dožili zdravějších zítřků. Dnes jsou výrazem zdánlivě laciných potravin, které přežijí vaši prababičku, všudypřítomná éčka. Tabulky je rozdělily na neškodná, přijatelná, méně vhodná, působící nepříznivě a s výrazně nepříznivým účinkem. Běhám tedy po svém sadu, sklízím a lisuji pro dítě šťávy ze skutečného ovoce, aby dětské tělo nepřitakalo té statistice, která varuje před vysokou úmrtností v komnatě rakoviny.

    Svěřit ochranu domu bezpečnostnímu systému. Svěřit bezpečí na ulici dopravnímu systému. Svěřit ochranu státnosti politickému systému, jehož tisícihlavý úřad zasedá navíc mimo vlast. Takové spolehnutí se často vede k naivitě, k pasivitě a k pohodlnosti. Zklamání bývají rozměrná. Mít zabezpečený dům a přesto se zamyslet, kam s věcmi pro případ, že je zloděj v domě. Vymyslet, jak poznat, jestli stál někdo na rohožce přede dveřmi. Vědět o dopravním systému a přesto se zamyslet, čemu věnovat pozornost, abychom rušnou ulici přežili. Znát pravidla politického systému a přesto si uvědomit, co je nám ve vlasti drahé a vymyslet i provést zkrácení moci politiků, kteří se naparují a moc zneužívají. Taková ostražitost nezřídka vede k prozíravosti, k činorodosti a k píli. Osobní jistoty potom plynou z osobní zodpovědnosti.