Pozvánka na výstavu: Jedinečná příležitost shlédnout oba památné Rukopisy (RKZ)

15.04.2011 13:27

Počínaje dnešním dnem až do konce měsíce dubna vystavuje Národní museum ve své historické budově na Václavském náměstí v rámci výstavy Staré pověsti české Rukopis Královédvorský a Zelenohorský. Tyto dvě památky, kolem nichž se od jejich objevení na začátku 19. století strhla vášnivá a ze strany odpůrců jejich pravosti mnohdy i nevybíravě sprostá debata. A to debata často jen intelektuální, nikoliv vědecká. Ona tedy ta vědecká debata i zkoumání probíhaly mnohokrát, jejich výsledek ovšem nebyl po chuti právě těm odpůrcům.

V dnešní době, kdy se mediální svět zaobírá vším možným, jen ne historií, by se mohlo zdát, že otázka Rukopisů je dávno uzavřená a mrtvá. Rozhodně tomu tak není. Hlavně tomu tak ani být nemůže a to z mnoha důvodů. Jedním z hlavních je skutečnost, že ve školních učebnicích a od učitelů už současní žáci zjistí jen následující nesmyslné tvrzení, že oba Rukopisy padělal Váceslav Hanka a že to ve své době dokázal už i T. G. Masaryk. To je smutným příkladem, co se všechno mohou naše děti ve školách učit. Přitom je to jedna blbost za druhou. Váceslav Hanka objevil pouze Rukopis Královédvorský, s tím druhým neměl nic společného, jeho osud byl úplně jiný. A hlavně pak, Masaryk nedokázal vůbec nic, on sám byl, bohužel, jedním z těch, kdo se v celém sporu dopouštěl podvodů a lží. Bylo by to ale téma na nesmírně dlouhou rozpravu. Případní zájemci najdou informace potřebné k dalšímu studiu na stránkách České společnosti rukopisné, které se jejich zkoumáním už léta zabývá.

Ještě jednou tedy vřele doporučujeme návštěvu Národního musea ve dnech 15. – 30. dubna 2011, kdy budete mít možnost tyto skvosty vidět na vlastní oči.

Pozn. redakce: Zkratka „RKZ“ je zaběhnuté označení pro oba zmiňované rukopisy.

     Jeden z listů Rukopisu Královédvorského