Přednáška na téma Poúnorové Československo - prohraný únor 1948

20.10.2014 15:17

Slovanský kulturní institut a Městské muzeum Žamberk si Vás dovolují pozvat na přednášku Poúnorové Československo - prohraný únor 1948, která se bude konat ve čtvrtek 24. října 2014 od 17 hodin v přednáškovém sále Městského muzea Žamberk. Demise nekomunistických ministrů, záběr z amerického filmového týdeníku Prokomunističtí agitátoři, záběr z amerického filmového týdeníku

Přednáška „Prohraný únor 1948“ je jednou z přednášek nového cyklu, který nese název „Poúnorové Československo“, ten plynně navazuje na předchozí přednáškový cyklus „Poválečné Československo“. Přednášky opět povede mladý regionální historik Bc.Jindřich Žák. První přednáška bude zaměřená na osudové události, které předcházely únorovým dnů.

Pozornost bude především věnována volbám v roce 1946, nástupu komunismu k moci a prvním týdnům až měsícům po té, co komunistická strana převzala v Československu vládu. Jistá pozornost bude také věnována osobě presidenta Edvarda Beneše, prvním pokusům o odboj a jako protiváha budou připomenuty Lidové milice a první pokusy o politické procesy.

Náplň přednášky:

  • Volby 1946 a příprava KSČ k převzetí moci
  • První týdny a měsíce po „Vítězném únoru“
  • První případy odboje a první procesy
  • Lidové milice

Přednáška bude doplněna promítáním archivních fotografií a filmových záběrů!!!