Rozlučme se s jednotnou Ukrajinou

01.02.2015 22:36

Autor: Alex Švamberk

    Poslední boje na východě Ukrajiny ukazují, že obě strany konfliktu daly přednost silovému řešení. Porušované příměří padlo a s ním i malá šance na mírové řešení v rámci jednoho státu, ve kterém separatisté žít nechtějí. Ani případné další sankce uvalené na Rusko nic nezmění na tom, že jednotná Ukrajina zůstává jen chimérou.

    Dlouhé prsty Kremlu jsou na Donbasu jasně patrné, působí tam ruští dobrovolníci s ruskou vojenskou technikou. Moskva by si přes ně zasloužila klepnout stejně jako všichni další, kteří se do dění na Ukrajině vměšují a nabízejí nebo možná i poskytují Kyjevu zbraně a pomoc, přičemž sledují své vlastní zájmy, a loni překvapivě ochotně nechali padnout pod stůl složitě vyjednanou dohodu o řešení krize, když ji Majdan omítl.

    Zatímco Moskva si chce udržet sféru vlivu, země sousedící s Ruskem si to nepřejí a rády by posunuly hranice NATO dále na východ nebo posílily vlastní vliv v regionu. Politické zájmy v regionu jsou klíčové, stále totiž platí známá věta Carla von Clausewitze: „Válka je pouze pokračováním politiky jinými prostředky.“ A pruský stratég dodává: „Politický záměr je účelem, válka je prostředkem – a prostředek si nikdy nelze odmyslit od účelu.“

    Jenomže válka se také řídí svými vlastními zákonitostmi a ve chvíli, kdy se sáhne k vojenskému řešení, řada dalších variant automaticky padá. Těžko udržet jednotnou zemi, když si občanská válka vyžádala na 5200 obětí. Představa, že by se po uzavření příměří na veškeré utrpení zapomnělo a hned se společně pod nějakou novou vládou národní jednoty začal budovat jednotný ukrajinský stát, kde by všichni měli stejná práva a mohli rovnocenně využívat všechny mateřské jazyky, jimiž mluví, je zcela utopická a falešná.

    Odvolávat se na nějaké ukrajinství, které možná ani neexistuje, a rozhodně ne u všech účastníků konfliktu, je liché. Válka vyostřuje vztahy, což se projevilo ve federativní Bosně a Hercegovině, u níž o jednotě moc mluvit nelze. Srbové tam pravidelně hrozí odtržením Republiky srbské.

    Na Donbasu chtě nechtě vznikne nějaká další zvláštní enkláva, jaká už existuje v Podněstří a jaké byly dlouho v Abcházii a Osetii, než vyhlásily samostatnost. A zřejmě pod ruským patronátem, protože pro Západ by asi bylo nepřijatelné vyjednávat o nějakém území se zvláštním statutem, které by de facto nespadalo pod vládu Kyjeva, když vyjadřuje podporu jednotné Ukrajině.

    Pro Kyjev a jeho zastánce půjde o porážku, i když pro Moskvu to bude spíše Pyrrhovým vítězstvím. Bude muset nalít do Donbasu peníze a ještě se snažit udržet vzbouřence na uzdě, přičemž už teď si ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov otevřeně stěžoval, že neposlouchají. A obyvatelé zničené země s novými separatistickými vůdci asi také nijak zvlášť spokojeni nebudou – čeká je hlavně bída. I ta je však lepší než válka. Zatím si však bohužel obě strany myslí, že mohou vyhrát silou, i když tomu nic nenasvědčuje a poslední územní zisky jsou minimální.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Převzato ze serveru Seznam.cz