Rychlé čtení se může naučit každý

29.09.2014 12:27
Rychlé čtení se může naučit každý

 

Průměrný člověk čte rychlostí asi 200 slov za minutu. Po absolvování výuky rychlého čtení zvládne ten samý člověk číst rychlostí 400-600 slov za minutu. Rychlé čtení je tak užitečným nástrojem úspory času při studiu a pracovních povinnostech. Tato dovednost se ve světě vyučuje téměř 100 let a populární je zejména v USA, Austrálii a Německu.

S ambicí více rozšířit rychlé čtení i v České republice vznikl projekt Rozečtise.cz. Celou metodiku výuky rychlého čtení zpracoval do podoby výukové online aplikace. Rychlé čtení se tak může naučit každý s připojením k internetu.

ukázka online aplikace

 

Pro čtenáře zdarma

Pro všechny uživatele jsou zdarma k vyzkoušení 3 úvodní lekce, poté je potřeba aktivovat plný přístup. Přestože je aplikace finančně dostupná, v rámci zachování rovného přístupu ke vzdělání byla navázána spolupráce s knihovnami, které mohou svým čtenářům nabídnout aplikaci zcela bezplatně. V této verzi sice chybí některé vymoženosti plné verze, například detailní osobní statistiky průchodu studiem, i přesto však může každý celou výukou projít a rychlé čtení se v knihovně naučit.

V současné době je zapojeno více než 200 knihoven a autoři projektu usilují o registraci dalších. Celý proces zapojení knihovny je jednoduchý. Knihovnám stačí pouze vyplnit registrační formulář a ihned mohou službu nabídnout svým čtenářům.

 

pro knihovny

 

Výsledky patrné téměř ihned

Projekt běží necelé 2 roky a za tu dobu získal více než 11 tis. registrovaných uživatelů. Již po absolvování úvodních tří lekcí je průměrné zlepšení 39 %. Zlepšení uživatelů, kteří využili plný přístup je 150 %, výjimkou ale nejsou ani trojnásobná zlepšení v rychlosti čtení.

 

statistiky Rozečti.se

Důležitou informací je, že při vyšších rychlostech zůstává zachována míra zapamatování textu, větších rychlostí tak není dosaženo na úkor kvality čtení. Míra zapamatování textu před i po výuce se pohybuje kolem 80%.

statistika projektu Rozečti.se - průměrné zlepšení uživatele a průměrná rychlost čtení

Budoucnost projektu

Cílem projektu je mimo jiné i zapojení domácích škol. Autoři doufají, že se jim podaří výuku rychlého čtení prosadit do výuky zejména na gymnáziích a odborných středních školách. První výsledky absolventů ze škol již mají a další školy postupně přibývají.

Aby se školy mohly s možnostmi výuky blíže seznámit, mají navíc do konce školního roku možnost získat bezplatně testovací přístup pro své studenty i učitele. Zájemcům stačí vyplnit kontaktní formulář na webu.

 

 

 

 Rozečtise.cz