Slavíme Mezinárodní den kávy, tradiční kávový obřad ale mají jen v Etiopii

01.10.2014 22:02

    Každý Čech vypije v průměru jeden šálek kávy denně. Někdo jen tak narychlo cestou do práce, někdo zase v klidu v příjemné kavárně. Ve spotřebě kávy nejsme ale žádní přeborníci. Třeba Finové vypijí třikrát více kávy než my. Stejně tak ve Francii nebo Itálii. Tradiční kávový obřad ale mají v jedné jediné zemi, v Etiopii. Právě tam se také tento oblíbený nápoj nejspíš zrodil.

    Místností se rozlévá vůně pražené kávy. Před malou chvílí nasypala hostitelka hrst šedobílých kávových zrnek na rozpálenou pánev nad ohništěm. Za občasného promíchání zrnka prskají a praží se. 

    "Nejprve se zrnka pokropí trochou vody. Až se káva upraží, roztluču ji v této nádobě, které říkáme mukeča," vysvětluje žena postup a za chvíli už v hmoždíři drtí čerstvě upražená kávová zrnka. 

 

    Jemný kávový prach se pak vaří v kovové konvici. Poté, co se hotový nápoj rozleje do malých kalíšků, do konvice se doplní voda a znovu uvede do varu. Každý takový kávový obřad sestává vždy ze tří nápojů. Od silného smrťáku až po opravdu slaboučký odvar. 

Kávový obřad je v Etiopii běžnou součástí každého dne. Zkušené hostitelce nezabere příprava víc než deset minut. Kávový obřad lze zažít v luxusní restauraci i v nejmenší chýši. 

    "Japonci mají čajový obřad, my máme obřad kávový. Ten sjednocuje všechny Etiopany bez ohledu na etnický původ nebo náboženství. Nad kávou vyřešíme všechny problémy," soudí muži, kteří diskutují, jak jinak, nad šálkem kávy. 

    Pití kávy má v Etiopii opravdu dlouholetou tradici. Ostatně podle legendy uvařili vůbec první šálek kávy právě zde.  

Černá káva je v Etiopii nejrozšířenějším nápojem a automaticky ji dostanete při každé návštěvě - Foto: Robert Mikoláš

Černá káva je v Etiopii nejrozšířenějším nápojem a automaticky ji dostanete při každé návštěvěFoto: Robert Mikoláš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Článek s díky převzat z:https://www.rozhlas.cz/zpravy/clovek/_zprava/slavime-mezinarodni-den-kavy-tradicni-kavovy-obrad-ale-maji-jen-v-etiopii--1402729