Špatné časy pro putinobijce

14.11.2014 14:17

Již příští čtvrtek (20. 11.) se v Brně uskuteční přednáška prof. Oskara Krejčího na téma Rusko a jeho geopolitické zájmy, s jejíž organizací vypomáháme a srdečně vás na ni zveme (více ZDE). V souvislosti s tímto tématem zveřejňujeme překlad příspěvku Bad times for Putin bashers, publikovaného na blogu The Vineyard of the Saker .

Špatné časy pro putinobijce

Nevím, jestli jste si toho všimli, ale obvyklá skupina „putinobijců“ je posledních pár dní nějak nezvykle zticha, obzvláště pak ti, kterým říkám „hurávlastenci“. Některé jejich blogy přestaly existovat, další jsou evidentně nečinné a ty, které jsou alespoň trochu aktivní, navštěvuje jen minimální počet čtenářů (ne, nebudu je zde vyjmenovávat, jak z principu, tak i s cílem nesměřovat zájem lidí na tuto žumpu). Všichni začínají být evidentně unaveni skandováním jejich oblíbených manter („Putin nás prodal!“, „Putin zradil Novorusko!“, „Putin je loutka oligarchů!“, atd.). Důvod této náhlé ztráty energie je prostý: Putinovi odpůrci utrpěli řadu bolestivých politických porážek. Podívejme se na ně jednotlivě:

1) Rusko znovuotevřelo naplno kohoutek Voentorg a učinilo tak napůl skrytě (proto se ocitl velký konvoj nákladních aut v centru Doněcka, aby bylo zatraceně jisté, že bude natočen a video umístěno na YouTube). Jestli to bude stačit k odrazení junty a jejich dalších útoků je nejasné, faktem však zůstává, že tvrzení „Rusko prodalo Novorusko“ je prokazatelně špatné.

2) Putin přednesl na letošním setkání Valdajského klubu zatím jeho nejvíce protizápadní projev (video, přepis projevu českyanglicky) od doby jeho slavného projevu v Mnichově v roce 2007 (video, přepis projevu česky). Jak Michajl Chazin (Михаил Хазин) správně poznamenal, vypadá to nejspíše tak, že Putin přednesl ultimátum Západu o nových pravidlech v mezinárodních vztazích. Uvidíme, co řekne ve svém projevu k Státní dumě Federálního shromáždění Ruské federace.

3) Mnoho klíčových vedoucích osobností Novoruska otevřeně vyjádřilo naprostou podporu a důvěru Putinovi, včetně Givi, Motoroly, Bezlera a dalších.

4) Alexandr Zacharčenko byl zvolen drtivou většinou hlasů v Novorusku. Po celé týdny nám Putinovi odpůrci říkali, že Zacharčenko je mužem Kremlu (a přitom prý zaprodal Novorusko) a lidé v Novorusku mu nevěří. Tento mýtus rovněž skončil.

5) Nakonec se „hurávlastenci“ pokoušeli nalákat Igora Strelkova k účasti na nacionalistické demonstraci „za Novorusko“, ve skutečnosti pak „proti Putinovi“, což Strelkov tvrdě odmítnul. Prohlásil, že zatímco vše má daleko k dokonalosti, ti, kteří volají po odstranění Putina jednají v zájmu „nepřátel Ruska“ a že se pokoušejí „podpálit vlastní dům“ (stránky Colonel Cassad se této kauze věnovaly – v ruštině – ZDE,ZDE ZDE. Doufejme, že objeví překlad i na anglické verzi stránek (anglický překlad Strelkovově odmítnutí účasti na Ruském pochodu se na anglické stránce Colonel Cassad objevil tentýž den co tato Sakerova úvaha – poznámka OS).

Vladimir-Putin

Jinými slovy, během relativně krátké doby se všechna obvinění putinobijců prokázala jako falešná. Lid Novoruska udělal „špatnou“ volbu a teď dokonce i Strelkov rozhodně odmítl tyto pseudovlastence.

Není divu, že si teď v tichosti lížou rány.

Pro pořádek bych chtěl nicméně vyjasnit následující. Zatímco skutečně opovrhuji těmito „putinobijci“, pro jejich intelektuální nečestnost a pro to, že jsou přinejlepším užitečnými idioty, tak neobviňuji všechny, kteří jsou k Putinovi kritičtí. V Rusku existují skutečné a objektivní problémy a Kreml mezi nimi kličkuje. Jak jsem již mnohokrát dříve řekl, probíhá boj mezi „Putinovými lidmi“ (eurasijští suverenisté) a prozápadními „velkými penězi“ (atlantičtí integracionisté). Putin bojuje na obou frontách současně: proti americkému Impériu vně Ruska a proti tomu, co nazývá „pátou kolonou“ uvnitř Ruska. Pravdou je, že Putin vyhrává na obou frontách (tuším že poslední průzkum jeho popularity dosáhl téměř „stratosférických“ 88 procent /podle údajů Washington Post 84% – pozn. OS/), avšak ani na jedné z nich zatím nezískal žádné rozhodující vítězství.

Dobrou zprávou je, že lidé v Rusku i Novorusku jasně rozumí tomu, co se děje, a že pseudovlastenecké argumenty jsou pro ně jen velice málo přitažlivé. To ovšem neznamená, že Putin je nějaké božstvo, které nemůže být kritizováno. Aby však kritika byla pro lid Ruska a Novoruska věrohodná, musí být intelektuálně poctivá, fakticky podložená a dobře míněná a ne jen pouhým házením bláta.

The Saker

Úvaha Bad times for Putin bashers vyšla na stránkách The Vineyard of the Saker dne 5. listopadu 2014.

 

 

 

 

 

 

převzato z:https://cervenobili.cz/14504/spatne-casy-putinobijce/#more-14504