Světový den poezie aneb zaplať kávu básní!

21.03.2015 13:42
Že budete v sobotu slavit první jarní den? Kdepak, 21. březen je Světovým dnem poezie!

V sobotu 21. března nás čeká opravdu kouzelný den – nejenže oslavíme příchod jara, ale společně s ním také Světový den poezie! A jak jinak jej oslavit než dobrou kávou?

Za kávu ale tentokrát nezaplatíte penězi. Stačí, když napíšete svou vlastní báseň. Do projektu se zapojilo více než 1100 kaváren, restaurací a barů ve třiadvaceti zemích světa a Česko je jednou z nich. Zaplatit místo penězi básní tak budete mít v několika kavárnách v Praze, Brně, Plzni, Mladé Boleslavi, Blansku, Svitavě, Litomyšli, Kroměříži, Uherském Hradišti a Valašském Meziříčí.

„Inspirovali jsme se duší vídeňské kavárenské kultury. Jejím základem a esencí je totiž poezie. Vědomě si najít čas, užít si chvilku a inspirovat se bylo jedinečnou filozofií umělců vídeňských kaváren, mezi které patřili například Franz Werfel, Stefan Zweig, Gustav Klimt, Robert Musil nebo Alfred Polgar. Někteří z nás nepotřebují mnoho na to, aby popustili uzdu fantazii, někteří zase potřebují silnější impuls. Rádi bychom díky této globální iniciativě alespoň trochu přispěli k našemu cíli  přivést postupně poezii zpět k životu,“ říká o akci Václav Lednický, ředitel české pobočky Julius Meinl Coffee. I jeho kolegové se shodli, že lidé dnes ve vídeňských kavárnách nehledají pouze kvalitní vídeňskou kávu, ale také inspirativní atmosféru.

České kavárny a bary se letos do projektu zapojily poprvé. Kromě domácích podniků si kávu placenou básní budete moci vychutnat například v kavárnách ve Vídni, Londýně, Chicagu, Šanghaji či Dubaji.

Podívejte se, jak akce probíhala loni v Bukurešti!

 

Seznam kaváren, ve kterých zaplatíte básní:

Café Louvre, Praha, Národní 22

Kidó bistro, Praha, Šmeralova 22

Jazz Cafe, Mladá Boleslav, Na kozině 1438

Cafisco, Blansko, Bezručova 6

Kavárna v parku, Svitavy, Dvořákova 2202/5

BOBO CAFE, Litomyšl, Vodní valy 162

Caffé Classic, Kroměříž, Vodní 92/16

Skandal Bar, Uherské Hradiště, Mariánské náměstí 62

Marco Polo Café & Wine Bar, Valašské Meziřičí, Poláškova 29

Kavárna Dobrovský, Brno, Joštova 6

Olala Café, Plzeň, Pražská 2

Pod lampou, Třebíč, Žerotínovo nám. 20/16