Tři českoslovenští veteráni a jejich narozeniny

25.02.2015 15:11

Články jsou převzaty ze stránek Československé obce legionářské. Slovanský kulturní institut z.s. se připojuje ke gratulacím.

 

    Válečný veterán, poslední žijící parašutista shozený do protektorátu, br. genmjr. v. v. Jaroslav Klemeš oslavil ve čtvrtek 5. února 2015 v domácím prostředí Parkhotelu Průhonice za přítomnosti předsedy vlády ČR a náčelníka Generálního štábu AČR své 93. narozeniny.

    Bratr generál Klemeš při této příležitosti obdržel z rozhodnutí Republikového výboru ČsOL Pamětní medaili ČsOL I. stupně za celoživotní postoj, kterým dokazoval své hrdinství v řadách československého zahraničního vojska v bojích ve válce s nacistickým Německem. I navzdory svému těžkému osudu za komunistického režimu neztratil ideály, za které bojoval a dnes i přes svůj vysoký věk je stále aktivní v prosazování legionářských tradic, což dokazuje svou pravidelnou účastí na významných, nejen legionářských, ale i vojenských událostech. Ocenění mu předali br. brig. gen. v. v. Emil Boček, statutární místopředseda ČsOL, dále tajemník ČsOL Milan Mojžíš a tajemník projektu LEGIE 100 Jiří Charfreitag, jenž velel přítomné čestné stráži praporu Čs. obce legionářské.

Z rozhodnutí Republikového výboru ČsOL obdrželi pamětní medaile, předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka za šíření legionářských tradic a náčelník Generálního štábu AČR arm. gen. Petr Pavel za celoživotní práci v řadách československé a české armády.

Mezi dalšími gratulanty byli i zástupci Slovenska. S projevem k oslavenci vystoupil 2. zástupce náčelníka slovenského generálního štábu genmjr. Pavel Macko, jenž br. Klemešovi předal zlatou medaili náčelníka Generálního štábu ozbrojených sil ASR. S gratulací se připojil i přidělenec obrany ASR při Slovenském velvyslanectví v ČR plk. Ján Goceliak a velitel 4. brigády rychlého nasazení plk. gšt. Miroslav Hlaváč. Přítomen na oslavě byl i zástupce Ministerstva obrany ČR plk. Milan Bachan z Odboru pro válečné veterány.

Br. Klemeš přijal rovněž gratulace od ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů OS PČR plk. Jiřího Komorouse a od advokáta Miroslava Jansty, který významně podpořil vybudování památníku v rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Miroslav Jansta předal br. Klemešovi šek v hodnotě 10 tisíc Kč na jeho zdravotní péči.

Celá oslava se uskutečnila v příjemné a nenucené atmosféře, a to i díky přítomnosti spolubojovníků, válečných veteránů br. gen. Emila Bočka, statutárního místopředsedy ČsOL a sestry npor. Boženy Ivanové, která před přítomnými zdůraznila, že je nadmíru spokojena s péčí, kterou válečným veteránům poskytuje ČsOL a že jedním z milých důkazů je i vydařená organizace narozenin bratra generála Klemeše.

text br. Jiří Filip, foto

 

 

    Československá obec legionářská uspořádala krátce po oslavě narozenin genmjr. v. v. Jaroslava Klemeše setkání s generály v. v. Alexandrem Beerem a Emilem Bočkem u příležitosti jejich životního jubilea.

    Genmjr. v. v. Alexandr Beer, veterán východní fronty, oslavil 7. února své 98. narozeniny a brig. gen. Emil Boček, stíhač RAF, si připomene své 92. narozeniny 25. února. Setkání, které se odehrávalo v neformálním a přátelském duchu, se uskutečnilo v Domě armády v Praze dne 16. února 2015.

    Mezi gratulanty byl kromě předsedy Čs. obce legionářské bratra plk. v. z. MUDr. Pavla Budinského také náčelník Generálního štábu arm. gen. Petr Pavel, státní tajemník Ministerstva obrany ČR Petr Vančura a blahopřejné dopisy předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky předala a jubilantům popřála ředitelka sekce předsedy vlády ČR PhDr. Běla Hejná. Medaile vojenského přidělence Armády Slovenské republiky při Slovenském velvyslanectví v Praze předal plk. gšt. Ján Goceliak. Oslavencům poblahopřál také ředitel Odboru pro válečné veterány MO ČR plk. Eduard Stehlík.

    Před společným obědem pronesl slavnostní přípitek arm. gen. Petr Pavel, který vyzdvihl skutečnost, že váleční veteráni jsou neocenitelným mostem mezi minulostí a tradicemi, které se opět dostávají do povědomí Armády ČR. Generál Beer přítomným předal mnoho svých vzpomínek na svůj boj ve druhé světové válce a vzpomínal především na svého velitele gen. Ludvíka Svobodu. Vzpomínku věnoval i svému spolubojovníku Vasilovi Korolovi, který v sobotu zemřel. Naproti tomu generál Boček prohlásil, že když nemusí, o válce nerad mluví a raději vyprávěl o svých poválečných osudech. Tečku za slavnostním setkáním udělal předseda ČsOL bratr Pavel Budinský, který všem poděkoval, že přijali pozvání.

text br. Jiří Filip, foto archiv ČsOL