Zemřel protikomunistický bojovník Ctirad Mašín

15.08.2011 12:46

Napsal: Radim Panenka

 

V sanatoriu v americkém Clevelandu zemřel koncem minulého týdne hrdina  protikomunistického odboje Ctirad Mašín.

 

 Ctirad a Josef Mašínovi.

 

Legendární odbojová skupina vedená bratry Mašinovými se na začátku padesátých let minulého století rozhodla odpovědět na vyhlášení třídního boje a zločinným bolševikům se postavila se zbraní v ruce. Probojovali se do západního Berlína, kde se chtěli všichni přihlásit do americké armády a vrátit se, spolu s Američany, osvobodit ČSR od komunismu (takové informace totiž šířila Svobodná Evropa a mašínovci neměli důvod jí nedůvěřovat). Do „zóny svobody“ se však dostali pouze tři, z původně pětičlenné skupiny.

 

Josef Mašín, Ctirad Mašín, Milan Paumer, Václav Švéda, Zbyněk Janata. Dva posledně jmenovaní byli zranění zatčeni, vydání do Československa a tady chladnokrevně zavražděni. Milan Paumer zemřel před rokem v Poděbradech, jeho pohřbu se zúčastnili stovky lidí všech generací. Ctirad Mašín podlehl akutní leukémii minulý týden.

 

Ctirad byl spolu s bratrem Josefem vyznamenán presidentem Edvardem Benešem medailí Za chrabrost za osobní statečnost v době války. Po komunistickém převrat strávil několik let v jáchymovských dolech, což se neblaze podepsalo na jeho zdraví.

 

Termín pohřbu dosud stanoven nebyl, nicméně je pravděpodobné, že se uskuteční v rozmezí deseti dnů. Mašín bude s vojenskými poctami jako válečný veterán pohřben v USA, ve státě Cleveland, kde dlouhá léta žil. Ze svého přesvědčení neuhnul do konce života. Do své rodné vlasti se, tak jako bratr Josef, odmítal vrátit, dokud zde bude přetrvávat kontinuita komunistického práva a existovat Komunistická strana.

 

V souvislosti s jeho smrtí se obnovila diskuse o udělení vyznamenání celé odbojové skupině. Dlužno však podotknout, že totožná debata se vedla i po loňském úmrtí odbojáře Milana Paumera.